Yeni Konular

Yabancı Dil Geliştirmenin En Etkili Yolları

dcf21319a2869d62c5b954c30e1fd1f1Her ne kadar insanın yaşadığı ülke içerisindeki iletişimi onun için birincil önem teşkil etse de, dünyanın yalnızca insanın kendi ülkesinden ibaret olmadığının farkında olmak gerek. Her türlü çalışma için insanın öğreneceği yaygın yabancı diller ona hayal dahi edemeyeceği kapılar açar. Olaya İngilizce açısından bakacak olursak, internette Türkçe kaynak için çekilen sıkıntı bariz. İngilizce gibi yüksek yaygınlıkta bir dil öğrenildiğinde insanın gerek araştırma, gerekse kendini gösterme konusundaki imkanları katlarca artacaktır.

Dünya üzerinde şu an için en yaygın dil Mandarin Çincesidir. Bunun nedenini anlamak için çok fazla düşünmeye gerek yok, tamamen Doğu Asya’daki yüksek nüfus artışından kaynaklı bir durum. Bunu İngilizce ve İspanyolca izliyor. Ticaret açısından Çince öğrenmek mantıklı bir seçim olabilir. Çince vurguya dayalı bir dil olduğundan, bir vurgu değişiminin kelimede yüksek anlam değişimlerine neden olması dolayısıyla kolay öğrenilebilecek bir dil değil. Alfabesi ise elbette başka bir boyut.

İspanyolca İspanya’da, Brezilya hariç Latin Amerika boyunca ve Afrika kıtasında Ekvator Ginesi’nde konuşulur. Tek bir ülkede konuşulan dilleri öğrenmekten çok daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Yabancı dil geliştirmek için çok fazla metod vardır ve daha da türetilebilir. Şimdi en etkili yolları bir bir inceleyelim.

Dili konuşanlarla iletişim halinde olmak bir dili öğrenmenin, geliştirmenin en etkili yoludur. Yurt dışına çıkacak imkan veya maddi kaynağınız yoksa bu işi internet başından da halledebilirsiniz. İşlevsel açıdan sosyal ağlara çok benzeyen fakat insanların konuşmaya daha hevesli olduğu, tamamen dil geliştirmeye dayalı penpal sitelerinden faydalanabilirsiniz. Bu tür “Mektup arkadaşı” sitelerinde neredeyse her ülkeden insan vardır ve diğer üyelerle ortak bir dil aracılığı ile konuşurlar. Bu dil genellikle İngilizce olacaktır. Herhangi bir arama motoru üzerinden “Penpal” şeklinde yapacağınız bir aramayla bu tür sitelere ulaşabilirsiniz.

Çeviri yapmak da etkili bir yol sayılabilir. Dizi, film, karikatür, çizgi roman veya makale çevirebilirsiniz. Kelimeler ezberlenerek öğrenilmez, çeviri yaptığınızda kelimelerin kullanılışını görerek öğrenirsiniz. Cümleyi oluşturan parçalardan bilmediğiniz kısımları elbette sözlükler aracılığı ile çevireceksiniz. Dizi veya film çevirisi yaptığınızda, bunu bölümü izleyerek yaparsanız dinleme ve telaffuz yeteneklerinizi de geliştirebilirsiniz. Bir dili konuşup anlayabilmek için en önemli kısım budur.

İngilizce podcastler dinleyebilirsiniz. Podcast kapsamı bugünlerde çok gelişmiş durumda. iTunes gibi herhangi bir podcast destekli programda bunun için arama yaptığınızda aklınıza gelebilecek her konuda podcast bulabilirsiniz. Yoğunluk İngilizce olmak üzere her bir dilden podcast dinleyebilir veya izleyebilirsiniz.

Bunların dışında çeşitli hafıza yöntemleriyle, yabancı yayınları takip ederek, yabancı dilde okuyarak dilinizi geliştirebilirsiniz. İster her gün görebileceğiniz noktalara öğrendiğiniz dilde notlar alın, ister internet veya kitaplardan faydalanın. Bugün internet üzerinden ulaşılabilen sayısız kaynak var. İlginizi çeken bir konuyu takip ederken, ilgilendiğiniz dilden dahi okuyabilir, dinleyebilir veya izleyebilirsiniz. Diğer her konuda olduğu gibi, dil geliştirmenin sınırı da tamamen sizin azminize bağlıdır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Estonya İnternet Çağı ve Gelişimi

Daha çok geçmişiyle tarihiyle savaşta barışta Estonya’ yı değil de 2000 yılında attıkları en radikal …

Bir cevap yazın