Yeni Konular

Yakamoz nasıl bir hayvandır canlımıdır

Yakamoz hayvanıYakamoz hayvanmıdır, Yakamoz nasıl bir hayvandır, Yakamoz resimleri

Yakamoz bir canlıdır, latince adı Noctiluca Milliaris olan bu canlı aynı bir ates böceginin denizde yasayan şeklidir. Limunisans maddesini vücudunda barindiran bu canlıya dokunuldugunda bir ışık yayar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir kayik geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiginde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarini sağlarlar. O yüzden balikçi sandallarinda yüksek bir direk ve bu diregin ucunda oturulacak bir yer vardir.
Ayışığının suya yansıması (mehtap) ile karıştırılan yakamoz, uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateş böceği olarak da düşünülebilir, çünkü iki canlının biyolojik olarak ışık saçması (Biyoluminesans) onları özel kılar. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip, ışık saçmasına da yakamoz denir. Uzmanlar ise yakamozu kısaca bazı canlı organizmaların, bir takım kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşturdukları biyolojik ışık üretme becerisi olarak tanımlanan, bir tür “biyolüminesans”, yani “biyolojik ışınım” olarak özetliyorlar.
YakamozBiyoloji uzmanları, halk arasında yaygın şekilde ayın şavkı ve mehtap ile karıştırılan ışıltının asıl kaynağının, Latince adı Noctiluca Milliaris olan bir plankton tür olduğuna dikkat çekiyor ve söz konusu canlının, karşılaştırma yapmak gerekirse, ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonu şeklinde tarif edilmesinin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Kısaca; yakamoz, alglerin (ya da plankton) hareket ettiklerinde ortaya çıkan kinetik enerji sebebiyle ışımalarından başka bir şey değildir. Alg açısından zengin sularda görülmesi haliyle daha olasıdır.
Yakamoz ay ışığının veya şehir ışıklarının denize yansıması ya da giden bir geminin pervanesinden çıkan beyaz köpükler değildir. Şarkılara konu olan “Denize her gece vurur yakamoz” sözü hiç doğru değildir. Çünkü, yakamoz denize vurmaz. Denizin içinden çıkar. Tek hücreli bir canlıdır. Aysız gecelerde olur çünkü, kendi ışığından daha güçlü bir ışık varsa onu göremezseniz. Bu yüzdendir balıkçıların, özellikle lüfer avında, misina balıklar tarafından görünmesin diye daha baskın olan teknedeki ışıklarını yakmaları. Latince adı Bioluminescent Phytoplankton. Türkçesi ise Yakamoz! Yoğun olarak biraya gelip, su hareket ettiğinde ATEŞ gibi yanmaya başlar. Şayet denize girerseniz, milyonlarca yanan boncuğun üzerinizden döküldüğünü görürsünüz. Yakamoz denizlerin ateş böceğidir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir