Yeni Konular

Yaşlılık ve İnsan Vücudundaki İnsafsız Gerileme

Yaşlılık ve İnsan Vücudundaki İnsafsız Gerilemeİnsanlar belli bir yaşa kadar büyürler ve o uzak gibi görünen yaşlanma belirtileri gelir çatar.Bu yaşlanma kimilerinde yavaş olur.Bazılarımız onsekizindeki gibi canlı ,dinamik geçirir yaşlılık yıllarımızı.Bazılarımız ise erkenden çöküverir.Bunlar işin dış görünüşü.Ne kadar sağlıklı olursak olalalım,ne kadar genç görünsek te yaşlılılğın bazı hayati fonksiyonlarını yavaşlattığı,aksattığı açık.Amerikan Ulusal Yaşlanma Enstitüs´ü 40 ve yukarı yaştaki erkeklerde görülen gerileme belirtilerini şöyle özetlemiş.

Yaşlanmaya bağlı olarak kalp zayıfladıkça ,daha az kan pompalıyor ve kan dolaşım hızını düşürüyor.Kolestrol düzeyleri de giderek artıyor ,arter duvarlarında depositler bırakıyor.Buda tansiyonu yükseltiyor.Bütün bunların bedeli de kalp daha çok çalışıyor,daha çok zorlanıyor ve kalp sonunda tükeniyor.

Dinlenme halindeki vucudun besin maddelerini enerjiye dönüştürme yeteneğini anlatan “bazal metabolizma”da da yavaşlama görülüyor.Bu aktivitedeki yavaşlamanın sonucu vucutta yağlar giderek birikiyor.Şişmanlık dediğimiz olay ortaya çıkıyor.Bu durum vucut kas dokularınıda etkiliyor.70 yaşına gelmiş insanlarının boylarının 2-3 cm kısalması ,zayıflayan sırt kaslarının yol açtığı tükenmeden kaynaklanıyor.

Göğüsü çevreleyen dokuların sertleşmesine bağlı olarak ,akciğerler de eskisi kadar genişleyemiyor,esnemiyor.70 yaşındaki birinin dışarıya verdiği nefesin miktarı ,30 yaşındayken verdiğinin ancak yarısı oluyor.Buna karşın tat alma ve yemek içmek konularında herhangi bir eksiklik olmuyor.

Kayba uğrayanlardan biride beyin.60 yaşına gelmiş birinin 90 mililitrelik bir kaybı oluyor.Yine eskisi gibi okuyor ,anlıyor ama bütün bu işlevler daha ağırlaşıyor.Trilyon hücresi olan bir oraganda bir kaç milyon hücrenin yitirilmesi fazla anlam taşımıyor beyni korumanın tek yolu onu çalıştırmaktan geçiyor.Beyin jimnastiği yaptıkça beynin çalışma kapasiteside artıyor.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir