Yeni Konular

Yazılım devine saldıırı!

Yazılım devine saldıırı!

Ubuntu forumlarına hack şoku!

Yazılım devi, maruz kaldığı saldırı karşısında bu bölümünü apar topar kapatmak zorunda kaldı!

Ubuntu son zamanların en büyük şoklarından bir tanesini yaşıyor; zira Linux’un dünyaya açılan online topluluk sitesi Ubuntuforums.org, sisteme yapılan izinsiz giriş ardından şimdilik kapatıldı.
 
Sitenin adminlerinden gelen açıklamaya göre yapılan saldırı, düşünülenden çok daha büyük. “Ne yazık ki saldırıyı yapanlar, Ubuntu Forum’larında kayıtlı bulunan tüm kullanıcı isimlerini, şifrelerini ve elektronik posta adreslerini ele geçmiş durumdalar.” şeklinde durumu özetleyen site uzmanları, yine de şifrelerin düz metin olarak saklanmadıklarından dolayı, bir nebze içlerinin rahat olduğunu dile getirdiler.
 
Saldırının yarattığı bir diğer sorunsa, siteye girildiği zaman toplamda 1,824,159 üyenin, sadece 19,493’ünün aktif kisvesi altında yer alması oldu. Bu da demek oluyor ki büyük miktardaki kullanıcı sitenin ele geçirildiğinin farkında bile değil ki bu durumu değiştirebilmek ve mağduriyeti en aza indirgemek için site üzerinden “Eğer halen Ubuntu Forumlarında kullandığınız aynı kullanıcı adı ve şifreyi bir başka yerde de kullanıyorsanız, en kısa zamanda bilgilerinizi değiştirmenizi tavsiye ederiz.” şeklide bir uyarı mesajı geçildi.
 
Site Cumartesi akşam saatlerinde saldırıya uğradı ve o zamandan beri kapalı. Diğer Ubuntu sunucuları olan Ubuntu One ve Launchpad ise saldırıdan hiçbir şekilde etkilenmedi.

teknoloji

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir