Yeni Konular

Yazlık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz de deniz kenarlarında oldukça bol bulunan yazlıklar, yediden yetmişe kadın erkek herkesin hayalini kurduğu bir olgudur. Yazlarımızı geçirdiğimiz, akrabalarımızla, komşularımızla deniz kenarındaki evimizde akşam keyifleri yaptığımız, çocuklarımızın unutulmaz anılarını yaşadığı yerlerdir.

2015-09-21_141605

Yazlık satın alırken dikkat etmemiz gereken noktalar

Yazlık almaya karar verdiğimizde dikkat etmemiz gereken birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında lokasyon, sosyal yaşam, ulaşım kolaylığı, rutubet oranı, denize olan uzaklık, yazlığımızın bulunduğu çevrenin güvenliği vb. konular gelmektedir.  Yazlık satın alacağımız bölgeyi belirledikten sonra sfesifik olarak konumunu belirleriz. Yazlık almayı düşündüğümüz bölge seçimi bizim ve ailemizin ihtiyaçlarına cevap verebilir nitelikte olmalıdır.  İhtiyaçlarımızı karşılayamayacağımız bir bölgeden yazlık almak yaz tatilimizi zindana çevirecektir..

2015-09-21_141658

Satın Alınan Yazlığın Konumu

Yazlıklar için konumun önemi, yazlık satın alırken, yaz tatillerinizi geçirirken ve yazlığı satarken ortaya çıkmaktadır. Yazlık alacağımız bölgeyi belirledikten sonra belde merkezine yakın, alışverişleri kolaylıkla yapabileceğimiz,  ulaşımı kolay, denizle arasında mesafesi az olan evler tercih edilmelidir. Böylece evden denize gidiş gelişlerde daha rahat etmiş olursunuz. Satın alınan yazlığın konumu yaşanılan şehre olan uzaklıkla da ilgilidir. Yazın çalışanları yazlıklarda kalan ailelerinin yanına hafta sonları gidip gelmesi ızdıraba dönüşmemelidir. Bu nedenle seçilecek olan yazlık yaşanılan yere yakın olmalı ve ulaşımı kolay olmalıdır.

 

Ülkemizde  çeşitli bölgelerde çeşitli inşaat malzemeleri kullanılmakta kerpiç, tuğla, biriket, taş, ve betonarme olarak farklılıklar göstermektedir.Satın alınacak yazlığın konumu seçilirken, yazlığın bulunduğu bölgede inşaat malzemelerine dikkat edilmelidir. Bu bölge de evlerin yapılışında kullanılan  inşaat malzemelerinin türleri ve evlerin mimarileri evin bulunduğu bölgeye bağlıdır. Bu nedenle yazlığın olduğu bölgeyi belirlemek için yapılmış evlerin inşaat malzemelerine de bakmak gerekmektedir.

Sosyal Yaşantı

Yazlık alırken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan birisi de yazlığın bulunduğu bölgedeki sosyal yaşantıdır. Yaz aylarında gidip tatil yapacağımız bölgeler de sosyal yaşantının iyi olması aile bireylerinin tamamının ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekmektedir. Seçtiğimiz bölgede sosyal yaşantı zayıf ise bizi yada çocuklarımız mutsuz edecek yaz tatili onlar için çekilmez bir çile haline gelecektir. Bu nedenle yazlığımız için seçeceğimiz bölge ve şehir merkezine olan konumu çok önemli olmaktadır.

Güvenlik

Yazlık almayı düşündüğümüz konumu belirlerken bölge olarak yaz aylarında tatilcilerin bol olduğu, ıssız olmayan, güvenlik konusunda problem oluşturmayacak yazlık alanlar tercih edilmelidir. Kış ayları için de güvenlik çok önemlidir. Kış aylarında yazlıklarda kimse kalmadığı için ıssız bir köy görünümüne bürünen bu yazlıklar hırsızların ve evsizlerin tehdidi altında olacaktır.Bu nedenle konum tercihini şehir merkezlerine yakın veya yaz kış insanların kaldığı yazlık alanlar tercih edilmelidir.

Deniz

Yazlıklarımızı alacağımız yazlık bölgelerin denizleri de konum belirlememizde önemli rol oynamaktadır.  Denizi çok dalgalı, deniz suyu istenilen temizlikte olmayan, çok sert rüzgarlara sahip olan bölgelerin denizleri de sert olacağından tatilciler için istenilmeyen bölgeler listesinde yer alacaktır. Bu nedenle yazlık için bölge belirlerken, daha önce yazlık çevresinde yazlığı olan veya yaz tatilini buralar da geçirmiş birilerini bularak onların düşüncelerini dinlemeliyiz.

Havuz

Unutulmaması gerekenlerden biri tabiki de havuzlu bir yazlık ile denize gitme zahmetinden ya da denizden sonra akşam üstü girme keyfine varabilirsiniz. Bu yüzden havuzlu bir yazlık olması yazlığı anlamlı kılan olgudur.

Fiyat

Yazlık alacağımız bütçeyi ayırdıktan sonra yazlık araştırmamıza başlamalıyız.  Yazlık alacağımız bölgelerdeki yazlık fiyatlarına ve konumlarına göre yazlık fiyatlarını araştırmalıyız. Ayırdığımız bütçeye göre yazlıkların bulunduğu bölgelere, konumlarına, ulaşım kolaylığına, denizinin güzelliğine, yazlığın yaşına, mimari yapısına, bölgenin iklimsel özelliklerine göre tercih yapmalıyız.

Alacağımız yazlıklarda bu noktalara dikkat etmeliyiz. Yazlıklarımız sadece ev gözüyle yada tatil gözüyle bakmamalıyız. Bir bütün olarak  düşünmeli, bütün etkenlere göre konum belirlemeliyiz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

BİRBİRİNDEN NEŞELİ KIRLENTLERİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ

BİRBİRİNDEN NEŞELİ KIRLENTLERİ EVDE KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ Tekstil ve ev eşyası satan mağazaların tezgahlarında duran birbirinden …

Bir cevap yazın