Yeni Konular

Yerebatan Sarnıcı Nerededir – Yerebatan Sarnıcı’nın Özellikleri

Yerebatan-Sarnıcı-2

İstanbul tarihinde en sık kuşatıldığı dönemler olmuştur. Bu dönemlerde en önemli sorunlar yiyecek – içecek sorunuydu. Bu kaynaklar tükenmekteydi. İşte bu yüzden bu sorunu çözmek amacıyla Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 527-565 tarihleri arasında ilk ismi Bazilika Sarnıcı olana Yerebatan Sarnıcı yapılmıştır.

 

Sarnıcın suyu İmparator Valens tarafından 368 yılında yapılan 971m. Uzunluğundaki Valen (Bozdoğan) kemeri ile İmparator Justinianus’un yaptırdığı 115,45 m. Uzunluğundaki Mağlova Kemeri yardımı ile şehre 19 km. aralıkta olan Belgrat ormanlarındaki Eğrikapı Su taksim merkezine getiriliyordu.

 

Yerebatan Sarnıcı’nın planı Alman denizaltıcılar tarafından çıkarılmıştır. Uzunluğu 140 metre genişliği ise 70 metre olan dikdörtgen biçimde dev bir yapıdır. 52 basamak taş merdivenle yerin altına doğru inilen bu sarnıçta içinde her biri 9 metre yüksekliğinde 336 sütun bulunmaktadır. Birbirine 4.8 metre aralıklar dikilen bu sütunlar her sıra 28 tan olmak üzere 12 sıra meydana getirmektedir.

 

Suya içerisinde yükselen bu sütunlar uçsuz bucaksız bir ormanı hatırlatmaktadır. Sutünların başlıkları yer yer farklı özellikler taşır. Bunlardan 98 adedi Corinth üslubu yansıtır iken bir bölümü Dor üslubunu yansıtmaktadır.

 

Sarnacı 4,80 metre tuğla ile örülmüş kalın bir tabaka ile sıvanarak horasan harcından su geçirmez hale getirilmiştir.

 

9,800 metrekare alanı bulunan sarnıç ortalama 100,000 ton su depolama hacmine sahiptir.

 

 Yerebatan-Sarnıcı

 

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Giderim – Harita

Adres: Alemdar Mh., Şeftali Sk No:6, Fatih

Yerebatan-Sarnıcı-harita - 3 Yerebatan-Sarnıcı-harita - 2 Yerebatan-Sarnıcı-harita

 

 

 

 

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir Yorum

  1. I never installed any copyright stuff online/offline. I know what i did or not. i just want to remove this warning from my computer but don’t know how. can anyone help me??.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir