Yeni Konular

Yoşida Kenko Kimdir

(Doğumu : 1283, Kyoto – Ölümü : 1350 / 1352, Kyoto yakınları, Japonya), döneminin seçkin edebiyatçılarından Japon şair ve deneme yazarı. Denemelerini topladığı Tsurezuregusa (yaklaşık. 1330; Aylaklık Denemeleri), 17. yüzyıldan başlayarak Japon eğitiminin temel metinlerinden biri olmuş, görüşleri Japonların yaşamında önemli bir yer tut­muştur.

Yoşida Kenko Kimdir
Yoşida Kenko Kimdir

Genç yaşta saraya girdi. 1324’te İmparator Gouda’nın ölümünden sonra Budacı keşiş oldu, ama toplumsal yaşamdan çekilmedi. Denemelerinden de anlaşılabileceği gibi dünya işleriyle yakından ilgilenmeyi sürdür­dü. Şiirleri alışılmışın ötesine geçememekle birlikte Tsurezure-gusa’daki denemeleri 14. yüzyıldan bu yana okurlara keyif veren bir nükte ve kavrama yeteneğini yansıtır. Eski adetlerin yok oluşuna üzülmesinin ardında, yaşamın eski görkemini kaybettiği inancı yatar.

Tsurezure-gusa estetikle ilgili bölümleriyle de övgü toplamıştır. Kenko’ya göre güzeli güzel yapan geçiciliktir. Bu yüzden an ve nesneler ne kadar kısa ömürlüyseler o kadar değerli olurlar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir