Yeni Konular

Yüz felci riski kışın artıyor

Yüz felcine dikkat!

Kışın, özellikle soğuk havalarda yüz felci vakalarında önemli artışlar olduğuna dikkat çeken Medical Park Samsun Hastanesi KBB Uzmanı Opr. Dr. Murat Nabi Bulut, “Yazın ise klima ve arabaların açık camlarının etkisiyle de bu durum ortaya çıkabilmektedir. Tükürük ve gözyaşı salgısının azalması, tat duyusunda bozulma, gürültüye karşı aşırı duyarlılık gösterilebilir. Yüz felci tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle yüz felci belirtileri olan hastalar hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Bu hastaların büyük bir kısmı tedaviyle iyileşmektedir” dedi.

Soğuk hava ve rüzgarların yüz felcine davetiye çıkardığını belirten Bulut, “Yüzü mutlaka sert hava akımından korumak gerekmektedir. Kar maskesi ve atkı gibi eşyalar kullanılarak yüzün ve başın rüzgarla teması azaltılmalı, soğuktan korunmasına dikkat edilmelidir. Özellikle banyo sonrası saçlar tam olarak kurutulmadan dışarı çıkılmamalıdır.

Çünkü bu şekilde yüz ve baş bölgesi, rüzgarla temasa daha açık hale gelmektedir. Yine otomobil kullananların soğuk havalarda camlarını rüzgara maruz kalacak şekilde açmamaları önemlidir. Yüz felci şikayetiyle doktora başvuranların öneri ve tedavileri uymaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra yüz felci geçirenlerin, kasların hareketini sağlamaları bu hastalığın tedavisi için önemlidir. Sakız çiğnemek, yüz egzersizleri yapmak ve sıcak uygulamak önerilen tedavi yöntemleri arasındadır” diye konuştu.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir