Yeni Konular

Zekat ve fitrelerin iftar çadırlarına verilmesi uygun değil Diyanet açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, zekat ve fitrelerin fakir olan kişilere ulaştırılması gerektiğinin altını çizerek, bunların iftar çadırları için verilmesinin çoğu zaman uygun olmadığını söyledi. Bu çadırlarda herkesin iftar yapabildiğine dikkat çeken Diyanet, ?Fitre ve zekatları, ilkesel olarak iftar çadırlarına verebiliriz ancak şunu bilmeliyiz ki, o iftar çadırında sadece fakirler yemek yiyecek.? açıklamasında bulundu.
Diyanet İşleri Başkanlığı?nın 444 1 789 no?lu Alo Fetva Hattı?na Ramazan?da en fazla soru yöneltilen konulardan biri de zekat ve fitrelerle ilgili. Vatandaşlardan gelen sorulara cevap veren Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanları, fitre ve zekatın fakir kişilere giyim, gıda ya da para yardımı olarak ulaştırılması gerektiğinin altını çizdi. Vatandaşlardan, ?Zekat ve fitrelerimizi iftar çadırlarında değerlendirebilir miyiz?? şeklinde sorular geldiğini belirten uzmanlar, ?Bizim cevabımız çoğunlukla olumsuz oluyor. Zira orada zengin-fakir herkes yemek yiyor. İlkesel olarak verebiliriz ama şunu bilmeliyiz ki, o iftar çadırında sadece fakirler yemek yiyecek.? diyor.

    VERİLEN PARANIN ZEKAT YA FİTRE OLDUĞU MUTLAKA BELİRTİLMELİ
    Alo Fetva hattına, ?SMS ile fitreleri ödeyebilir miyiz??, ?Banka hesap numaralarına yatırarak zekatımızı ödeyebilir miyiz?? şeklinde sorular da yöneltildiğini kaydeden uzmanlar, bu konuda da iki temel hususa dikkat çektiklerini belirterek, şu görüşlere yer verdi: ?Vekalet ile zekat ve fitre ödenebilir fakat bu vekalet verilen müesseselerin güvenilir kuruluşlar olması, vatandaşın verdiği zekat ve fitreleri yerine ulaştırması gerekiyor. Geçmiş yıllarda bunun kötü örnekleri yaşandı. Bu noktada veren kişi asgari bir araştırma yapmalı. Önüne gelen kişiye zekat ve fitresini ödememeli.?
Verilen paranın zekat veya fitre olduğunun da mutlaka belirtilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar şöyle devam etti: ?İlkesel olarak açlık çeken insanlara zekat ulaştırılabilir, fitreler verilebilir. Ancak bunun zekat ve fitre olduğu belirtilmeli. Zekat ve fitre diğer bağışlardan farklı. Diğer bağışlar her türlü hayır işlerinde, yol, hastane, ev yapımında kullanılabiliyor. Ancak zekat ve fitrelerin bizzat fakir olan kişilere verilmesi gerekiyor, ya gıda, ya giyecek yardımı ya da paranın bizzat o kişilerin eline verilmesi usulü esastır. O nedenle zekat ve fitrelerin belirtilmesi lazım.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir