Yeni Konular

Zihne Sakinlik Veren Hobiler

Hobi aslında çoğunlukla sevdiğimiz işi yapmaktır. Bazı işleri yapmadığımız için bilemeyiz ve hobi olarak yapılacak bazı güzel şeyler de vardır.

 
Müzik Sanatı İle Uğraşmak
Müzik zihni sakinleştiren en güzel sanattır. Hem dinlemek hem de beste yapmak olsun her türlü müzik aktivitesi zihni rahatlatarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve stresini son derece azaltır.

2015-09-15_101934
Gerçekleştirilen bazı bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlandı ki müziğin kaygıyı azalttığı bilişsel sağlığı geliştirdiği , ağrıları azalttığı bilimsel olarak bildirilmiş ve kanıtlanmıştır. Diğer bazı araştırmalarda müzik ritminin beyni uyardığı , nörolojik bazı durumların tedavisinde terapi etkisine sahip olduğu ve beyin fonksiyonlarını geliştirdiği kanıtlanmıştır.
Hafif bir müzik zihinde ve vücutta hasara neden olan stres hormonunun azalmasına yardımcı olan en doğal tedavi yöntemi ayrıca herhangi bir müzik aleti çalmakta stresi  azaltmaya ve kişinin kendini ifade etmesine yardımcı olmaktadır. Müzik beyin dalgalarının atımını işlevini teşvik için en iyi yoldur.
 

Bir çok müzik aleti olduğu gibi bilgisayar da programlar ile de müzik yapabilirsiniz.
 
Bahçe İle Uğraşmak

2015-09-15_102025
Stres giderici zihni sakinleştirici hobilerden biriside bahçedir. Doğayla iç içe olmak oldukça keyifli bir iştir aynı zamanda bunun bizim ruhumuza da iyi yönde son derece yüksek bir etkisi vardır. Bilim adamları toprakta bulunan bakterilerin adeta anti depresan işlevi gördüğünü özellikle belirtmektedirler. Aynı zaman da bu bakteriler serotonin üretimini gerçekleştirerek beyin hücrelerini geliştirdiği düşünmektedirler. Ayrıca bahçede ot ekmek , toprağı kazmak ya da hasat yapmak gibi aktiviteler kas ve kemikleri güçlendirerek fiziksel sağlığa faydalı olmaktadır.
 
El Sanatları İle Uğraşmak
Örgü , dikiş ve diğer el sanatları da zihninizi rahatlatan ve aklınızı işgal edebileceğiniz en iyi hobilerden biridir. Belirli bir öge ya da desene odaklanmanız zihninizdeki stresli konulardan uzaklaşmanızı sağlar.

2015-09-15_101708
Yapılan bazı araştırmalar sonucu işçilikle alakalı hobilerin anti depresan etkisi bulundurduğu ve beynin yaşlanmasını önlediğini ortaya koymuştur.

2015-09-15_101635
Örme sırasında tekrarlanan eylemlerin dövüş ya da kaç tepkisini dengelediği ve sinir sistemini düzenlediği görülmüştür. Ayrıca bazı el yağımı anne yadigarları ile tüm aile eğlenceli vakitler de geçirebilir. Bu tarz el işleri kişinin benlik duygusunun gelişmesine kendisiyle ilgili görüşlerini ise olumlu yöne, doğru , etkili bir şekilde çekecektir.

2015-09-15_101648
Özellikle insanları sakinleştiren stresten , öfkeden uzaklaştıran hobiler insan hayatının vazgeçilmezi olmalıdır. En azından bilim insanlarının onayladığı aynı zamanda teşvik ettiği ve üzerine birçok araştırmalar yaptığı hobiler insanlar için öncelikli tercih unsuru olmalıdır.

 

Birşeyler Biriktirmek Toplamak

2015-09-15_102108

Hobilerin içinde en çok yapılanlarından biridir. Pul koleksiyonu, oyuncak veya daha ileri seviye olan model oyuncaklar toplamak.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Pokemon Go Haberleri ve Geyikleri

Pokémon Go insan yaşamında hareketlilik katan ve akıllı telefonlar ile oynanacak güzel bir oyun olarak …

Bir cevap yazın