Yeni Konular

Zonguldak Gezilecek Görülecek Yerler

ZonguldakZonguldak denilince akla kara elmas yani kömür madeni gelir. Çünkü ülkemizin en zengin kömür yatakları bu şehirdedir. Ayrıca Karadeniz’ e kıyısı olan ülkeler ile ticaret yapılabilmesi bakımından Zonguldak limanı önemli bir yere sahiptir. Denize kıyısı bulunan bu sakin şehire gitmeyi düşünenler için şimdi sizlere Zonguldak’ da gezilecek bazı yerlerden bahsedeceğiz. Zonguldak’ ın Çaycuma ilçesinde bulunan Çayır köyü su mağarası barındırdığı sarkıtlar ve dikitler ile dünyada sayılı mağaralar arasındadır. Ona bu özelliği veren sarkıtların ve dikitlerin yapısı. Mağara içinde botlarla gezilebilecek büyüklükte nehirlere sahiptir. Gizemli dünyaları seviyorsanız bu mağaraya girin deriz. Yine Cumayanı mağarası da gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Zonguldak’ da turizme katkısı olan başlıca mağaralardan olan

Gökgöl mağarası içindeki gizemli hava ile ziyaretçileri kendisine çekmeyi biliyor. Mağara içindeki dikitler gerçekten şahane olup görülesi yapılardır. Gökgöl mağarasına ulaşım çok kolaydır. Mağara Zonguldak-Çaycuma yolunda bulunur ve hemen yol üzerindedir. Zonguldak’ a yolu düşenlerin uğraması gereken bir başka adres ise Halil Paşa Konağı’ dır. Konak 19.yüzyıl sonlarında yaptırılmış bir süre okul olarak hizmet verdikten sonra restore edilerek müzeye çevrilmiştir. Konakta şehirde ortaya çıkan arkeolojik kalıntılar ve yöresel bir takım eşyalar sergilenmektedir. Yöre hakkında kısa yoldan bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasındadır.

Zonguldak’ın belki de en çok bilinen mağaraları olan Cehennem ağzı Mağaraları Ereğli ilçesinde bulunur ve bu mağaralar mitolojik mağaralardır. Cehennem ağzı mağaralarından biri olan Ayazma mağarası içinde konserler yapılır çünkü mağaranın harika bir akustiği vardır. Ereğli’ de ki bu mitolojik mağaraları gezmeden gezinizi tamamlamayın bizden söylemesi. Zonguldak’ ın en bilinen ilçesi olan Ereğli başlı başına görülmesi gereken yerler arasındadır. Ereğli’ nin o mükemmel sahilinde yapacağınız yürüyüşlerden sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Ya da sahilde oturup bir çay içerken gelen gemileri seyretmek veya gün batımını izlemek tüm yorgunluğunuzu alacaktır. Yine Ereğli sahilinde yer alan fetih çınarları koruma altında olan ağaçlar olup yürüyüş sonrası altında serinlemek için en iyi yerlerden biridir. Kendinize piknik alanı arıyorsanız Kızılcapınar Baraj Gölü etrafını seçebilirsiniz. Yeşili kucaklayacağınız bu sessiz alanda hem dinlenip hem de aileniz ile iyi vakit geçirebilirsiniz. Hem tatil yapalım hem hastalığımıza şifa bulalım diyosanız Zonguldak bu iki isteğinize de cevap verecek bir şehir. Kozluda bulunan acı ve ılık kaplıca suyu size şifa verecektir. Zonguldak’ ın çok sayıda turist ve bilim adamını ağırlayan diğer bir yeri de Çitdere Tabiat Koruma alanıdır. Burayı ziyarete değer kılan ise buranın sakinlerinden olan geyik ve karaca gibi hayvan türleri ile çeşitli ağaçlardır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın