Yeni Konular

Zürafalar nerede yaşarlar ne yerler özellikleri nelerdir

ZürafalarAfrikada yaşayan Memeliler grubuna giren bir hayvandır. (Latince: Giraffa camelopardalis diye bilinirler)
Çift parmaklılar takımının zürafagiller ailesinden memeli hayvanın boyu, boynunun uzunluğu sayesinde 5.50 mye ulaşır. Bu özelliğiyle bütün öbür memelilerden ayrılır.Cape Towna kadar uzanan Afrika savanlarında yaşayan zürafaların başında deriyle örtülü iki küçük boynuz ve gözlerinin arasında, tam ortada bir şişkinlik bulunur. Tüylerine göre iki alttür ayırt edilir: Tüyleri açık sarı benekli olan benekli zürafa ve daha kızıl renkli olan tüyleri belirgin bir biçimde beyaz çizgilerle bölünmüş olan ağsı benekli zürafa… Uzun boyunları zürafalara yüksek ağaçlardan beslenme olanağı sağlarken suyu ancak ön ayaklarını iki yana doğru açarak içebilirler. Zürafa koşarken aynı yandaki ayaklarını, aynı anda ileriye doğru fırlatan ve hızlı koşabilen bir hayvandır.10-30 bireylik küçük sürüler halinde, ağaç yapraklarını, özellikle de dikensi yapraksı akasyaları yiyerek yaşarlar. Her batında bir yavru doğurur; yavrunun doğum anında boyu 2 m’dir ve gözleri açık doğar.

En fazla 30 hayvandan oluşan, sürüler halinde çok dişili bir yaşam sürerler. Yaşam alanlarını zürafa ve antilopların bulunduğu yerlere yakın seçerler. Ortalama ömürleri 25 yıl kadardır. Çiftleşme döneminde dişi için kavgalar yapılmasına karşın, ölümle sonuçlanmaz. Dişinin 14-15 ay arasında süren bir gebelik dönemi vardır. Yeni doğan yavru 150 cm yüksekliğindedir ve doğumdan 10 saat sonra koşmaya başlar. Zürafalar kuyruklarıyla tehlike işareti verirler ve birbirleriyle anlaşırlar. Geviş getiren otobur hayvandır. Besinlerini genel olarak ağaçlardan sağlar. Yerden bir şey almak istediğinde ön bacaklarını iki yana açar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

2 yorumlar

  1. I just couldn’t go away your website prior to suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual provide for your visitors?

    Is gonna be again incessantly to check out new posts

  2. Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading
    your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the
    same subjects? Thanks!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir